e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Prywatyzacja pięciu sanatoriów 2009-04-14


Do końca 2009 roku ma się zakończyć prywatyzacja pięciu z 18 uzdrowisk, które Ministerstwo Skarbu przeznaczyło na sprzedaż. Resort liczy m.in. na arabskich inwestorów.

Kolejny raz w ciągu pięciu lat Ministerstwo Skarbu Państwa uruchamia program prywatyzacji uzdrowisk. Tym razem resort chce znaleźć właściciela dla pięciu spółek:

  • w Ustce - do sprzedaży jest 92 proc. udziałów,
  • w Kamieniu Pomorskim - do sprzedaży jest 89,5 proc. udziałów,
  • w Wieńcu-Zdroju - do sprzedaży jest 93 proc. udziałów,
  • w Krakowie - do sprzedaży jest 92 proc. udziałów,
  • w Przerzeczynie-Zdroju - do sprzedaży jest 86 proc. udziałów.
Oferty można składać do 20 kwietnia. Resort nie wyklucza inwestora z Bliskiego Wschodu, gdzie była prezentowana oferta polskich uzdrowisk.

Prywatyzacja ma przynieść korzyści sanatoriom, które od lat zmagają się z brakiem środków na modernizacje i remonty. W latach 2005-2007 resort skarbu dokapitalizował 18 spółek kwotą 101,5 mln zł. Na 25 spółek osiem z nich przynosi straty. W tym roku sytuacja może się poprawić, ponieważ uzdrowiska spodziewają się większego napływu kuracjuszy z Niemiec, dzięki osłabieniu złotego. Napływu prywatnych kuracjuszy uzdrowiska spodziewają się też z Czech, gdzie po modernizacji ceny w najpopularniejszych uzdrowiskach bardzo poszły w górę.

Źródło: Gazeta Prawna