e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Cukrzyca u Amerykanów 2005-11-08


Amerykański urząd nadzoru i zapobiegania chorobom oszacował, że prawie 21 mln Amerykanów, 7% populacji, choruje na cukrzycę. Głównym powodem takiego wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 2 jest otyłość.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) opublikował najnowsze dane, z których wynika, że od 2002 r. na cukrzycę zachorowało 2,6 mln mieszkańców USA, a u 41 mln występuje zwiększone ryzyko zachorowania.

Cukrzyca stoi na szóstym miejscu, jeśli chodzi o najczęstszą przyczyną zgonów w USA. Ekonomiczne koszty tej choroby to: ok. 132 mld USD rocznie - w tym 92 mld bezpośrednich wydatków na opiekę zdrowotną oraz 40 mld USD strat spowodowanych zmniejszeniem produktywności i absencją w pracy.

Najnowszy raport o cukrzycy w USA - 2005 National Diabetes Fact Sheet - opublikowano przed Narodowym Miesiącem Cukrzycy. Raport opracowywały nie tylko instytucje rządowe - CDC oraz departament ochrony zdrowia, ale również organizacje pozarządowe. Ich celem jest skuteczniejsze zapobieganie cukrzycy. Badania mówią, że osoby z dużym ryzykiem zachorowania na cukrzycę mogą zapobiec chorobie lub opóźnić jej objawy, gdy zmniejszą o 5-7% masy ciała. A do tego wystarczy ponad pół godziny aktywności fizycznej dziennie oraz dieta niskokaloryczna i niskotłuszczowa dieta bogata w produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce.

Źródło: Kurier Medycyny Praktycznej