e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Jedna dawka szczepionki ochroni przed A.H1N1 2009-10-13


Szefowa grupy badawczej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Marie-Paule Kieny, która zajmuje się szczepieniami poinformowała, że jedna dawka szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1 powinna dawać wystarczającą ochronę przed nową grypą.

Przedstawicielka WHO oświadczyła też, że opracowane szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1 są bardziej wydajne niż się spodziewano.
WHO przekaże szczepionki, które podarowały firmy farmaceutyczne i rządy niektórych krajów zachodnich do około 100 państw o niskim i średnim poziomie dochodu. Najpierw zostaną zaszczepieni pracownicy tamtejszej służby zdrowia.
Po Australii i USA we wrześniu program masowych szczepień przeciwko nowej grypie rozpoczęły Chiny.
W czerwcu WHO oświadczyła, że można mówić o pandemii tzw. świńskiej grypy. Do tej pory z powodu wirusa A/H1N1 zmarło co najmniej 4,5 tys. ludzi na świecie. Jednakże u większości pacjentów nowa grypa ma łagodny przebieg.
WHO zapowiedziało, że upłynie kilka lat zanim liczba zarażeń A/H1N1 zacznie spadać. Kiedy odpowiednia liczba ludzi zostanie zaszczepiona, wirus A/H1N1 zacznie się rozprzestrzeniać jak zwykła grypa sezonowa.

Źródło: Gazeta.pl