e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Centrum Urazowe w Krakowie 2009-12-14


Wojewoda małopolski Stanisław Kracik poinformował, że w Krakowie powstanie Centrum Urazowe. Jest to jeden z elementów ogólnopolskiego systemu ratownictwa medycznego. W Polsce ma powstać od dziesięciu do kilkunastu takich placówek.

Wojewoda zaproponował, że centrum powstanie w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim, a minister zdrowia propozycję poparł. Jednym z jego elementów będzie szpitalny oddział ratunkowy, który rozpocznie działanie przy ul. Kopernika od 1 stycznia 2010 roku.

Centra Urazowe tworzy się ze względu na ofiary wypadków i katastrof. Chodzi o to, aby pacjenci natychmiast trafiali do miejsca, w którym będą szybko diagnozowani i leczeni przez specjalistów (neurochirurga, ortopedy i anestezjologa).
Centra powinny powstawać na bazie ośrodków wysokospecjalistycznych, dlatego też jednym z warunków ich utworzenia jest ścisła współpraca z uczelnią medyczną. W całej Polsce ma powstać co najmniej dziesięć takich ośrodków, a w późniejszych latach może i kilkanaście. Niektóre z nich będą pewnie obsługiwały więcej niż jedno województwo. Ministerstwo zdrowia nie wytypowało jeszcze wszystkich placówek.

Centrum urazowe w Szpitalu Uniwersyteckim powstanie na bazie już istniejących oddziałów. Wsparcie kardiochirurgiczne będzie zapewnione dzięki współpracy ze Szpitalem im. Jana Pawła II w Krakowie. Aby utworzyć centrum urazowe, Szpital Uniwersytecki będzie musiał przeprowadzić częściowy remont i dokupić wyposażenie. Na potrzeby centrum połączone zostaną dwa istniejące budynki przy ul. Kopernika i Botanicznej oraz dobudowany nowy z lądowiskiem dla helikopterów na dachu.

Pieniądze na ten cel pochodzić będą z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i środowisko". Dla całego kraju przewidziano ponad 34 mln euro, a Szpital Uniwersytecki dostanie z tego ok. 12 mln zł. Oprócz tego, szpital chce przeznaczyć na budowę centrum urazowego prawie 54 mln zł, z czego prawie 46 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych z Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego (MRPO).

System centrów urazowych w Polsce ma być gotowy w roku 2013.

Źródło: Gazeta Wyborcza