e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Białostockie pogotowie ma nowe karetki i sprzęt 2010-01-14


Białostockie pogotowie ma 12 nowych ambulansów a szpital w Zambrowie specjalistyczny sprzęt.

Nowe karetki to siedem mercedesów i pięć volkswagenów. wysłużone już pojazdy. Bogdan Kalicki, dyrektor białostockiej stacji pogotowia ratunkowego tłumaczy, że za volkswageny stacja pogotowia zapłaciła blisko dwa miliony złotych i to z własnych oszczędności. Pojazdy kupiono bez całkowitego wyposażenia, ponieważ sprzęt znajdujący się w starych ambulansach jest całkowicie sprawny i jeszcze długo posłuży pacjentom.
Nowe ambulanse będą wykorzystywane jako karetki, którymi będą jeździć zespoły ratownicze czyli tak zwane karetki podstawowej opieki, gdzie nie ma lekarza, pomocą służą ratownicy medyczni. Volkswageny będą stacjonować w stacji przy ulicy Poleskiej i będą obsługiwać zdarzenie na terenie miasta i powiatu,

Za unijne pieniądze zakupiono również siedem nowych mercedesów. Każdy z nich kosztował ponad 430 tysięcy złotych. Będą one wykorzystane jako wysoko specjalistyczne. Będą wysyłane tam, gdzie życie i zdrowie ludzkie będzie zagrożone i w tych karetkach przez całą dobę dyżuruje lekarz. Mercedesy trafią do Hajnówki, Moniek, Sokółki i Bielska Podlaskiego. Stare ambulansy zostaną w rezerwie.

Z kolei do zambrowskiego szpitala powiatowego społeczne towarzystwo "Nasz szpital" przekazało kilkudziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z darowizn z jednoprocentowego odpisu podatkowego z ubiegłego roku. Dzięki temu szpital wymienił część swojego wyposażenia na nowocześniejsze. Kupiono m.in.: specjalne łóżka, w tym jedno elektryczne oraz wiertarkę ortopedyczną dla chirurgów do trepanacji czaszki. Szpital otrzymał również od władz Zambrowa do wykorzystania 200 tys. zł - również na zakupy sprzętu. Za te pieniądze kupiono: cztery pompy infuzyjne oraz monitor przenośny z pulsoksymetrem. Zostało jeszcze około 180 tys. zł.

Źródło: Gazeta Wyborcza