e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

W Polsce może zabraknąć położnych? 2010-04-15


Osoby, które kształcą położnych alarmują, że w ciągu kilku najbliższych lat w Polsce może zabraknąć położnych. W ostatnich latach liczba absolwentek położnictwa spadła o połowę, a średnia wieku przedstawicielek tej grupy zawodowej szybko wzrasta.

W Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (SUM) odbyła się uroczystość pasowania na położne, czyli tzw. czepkowanie. Pasowane zostały 72 studentki pierwszego roku, które pomyślnie przeszły pierwsze egzaminy i praktyki zawodowe.
Kierująca Zakładem Propedeutyki Położnictwa Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego doktor Beata Naworska poinformowała, że istnieje realne zagrożenie, że za kilka lat nie będzie kto miał w Polsce odbierać porodów. Kiedyś o jedno miejsce na kierunku położniczym SUM walczyło pięć - sześć osób, a obecnie jest problem z wypełnieniem limitów przyjęć.
Jak najwyższy poziom kształcenia ma być zachętą do studiowania położnictwa w SUM. Dlatego też na planie zajęć przyszłych położnych znajdą się m.in. ćwiczenia na supernowoczesnych symulatorach porodu. Specjalne fantomy zachowują się i reagują jak kobiety podczas porodu.

Źródło: PAP