e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Multimedialna sala operacyjna w Białymstoku 2010-06-10


W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku na oddziale położnictwa i ginekologii powstała nowoczesna sala operacyjna.

Nowa sala operacyjna została wyposażona w nowoczesny sprzęt do operacji endoskopowych, kilka monitorów, zestaw do znieczulania, urządzenia do transmisji danych na odległość – specjalny moduł telemedyczny, a wszystkim kieruje komputerowy mózg.
Jest to taka pierwsza multimedialna sala w Polsce. Została wyposażona w ramach projektu „Zapewnienie najwyższego standardu opieki kobiecie poprzez rozwój technik endoskopowych". Białostocka klinika otrzymała na to pieniądze z tzw. funduszy norweskich. Jest to prawie 3,5 mln zł. Kwota ta obejmuje zakup sprzętu i wyposażenie sali, a także cykl szkoleń w najlepszych ośrodkach ginekologicznych w Europie dla pięciu lekarzy. Pierwszy zabieg przy wykorzystaniu nowego sprzętu zaplanowano na czerwiec. Największą zaletą uniwersyteckiej inwestycji będą operacje zaawansowanych nowotworów szyjki macicy. Operacje endoskopowe są mniej uciążliwe niż tradycyjne. Pacjentki szybciej dochodzą do zdrowia, po operacji zostaje małe nacięcie na brzuchu, kobieta już następnego dnia może opuścić szpital.

Źródło: rynekzdrowia.pl