e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Większe opłaty dla kuracjuszy uzdrowisk 2010-08-05


Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia dotyczącego leczenia uzdrowiskowego, od października kuracjusze zapłacą więcej za zakwaterowanie i wyżywienie w uzdrowiskach.

27 lipca minął termin zgłaszania uwag do projektu nowelizacji rozporządzenia. Zmiany dotyczą podwyższenia wysokości dopłat do wyżywienia i zakwaterowania, według poziomów warunków zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że zmiany te spowodowane są wzrostem cen produktów spożywczych, energii elektrycznej, wody, środków czystości i innych.
Tak więc od 1 października do 30 kwietnia, kuracjusz będzie musiał zapłacić za pokój jednoosobowy (zakwaterowanie i wyżywienie) z pełnym węzłem sanitarnym 26 złotych, natomiast od 1 maja do 30 września - 33 złote. Opłata za pokój dwuosobowy z pełnym węzłem sanitarnym wyniesie odpowiednio - 16 i 22 złote.
Opłata za dzień pobytu w czasie od 1 października do 30 kwietnia w pokoju wieloosobowym bez łazienki wzrośnie o 50 gr (z 8 zł do 8,50 zł). Za ten sam pokój w okresie od 1 maja do końca września kuracjusz będzie musiał dopłaci złotówkę za dzień.

Projekt rozporządzenia zawiera również zmiany w warunkach wykonywania poszczególnych zabiegów fizjoterapeutycznych i wymaganiach dla personelu. Zmniejszy się także liczba zabiegów jakie będą mogłyby być udzielane kuracjuszowi w ciału jednego dnia. Obecnie obowiązuje liczba 120 zabiegów dla jednego kuracjusza (podczas jego 28-dniowego pobytu z wyłączeniem 4 dni wolnych od pracy). Rozporządzenie zakłada zmniejszenie ich ilość do 96 w czasie trwania 28-dniowego turnusu.

Źródło: prawapacjenta.eu