e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Wzrasta liczba zakażonych HIV w Polsce 2005-12-06


W Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano, że co roku wzrasta liczba nowych zakażeń HIV w Polsce. Spotkanie zorganizowano w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS.

W ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyła się dwukrotnie liczba zakażeń drogą seksualną, a osoby heteroseksualne zarażają się HIV podczas seksu częściej niż homoseksualiści. Według przedstawionych na spotkaniu raportów UNAIDS (sojuszu agend Narodów Zjednoczonych do zwalczania epidemii HIV) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie żyje 40,3 mln osób zakażonych HIV:

  • 38 mln to dorośli,
  • 2,3 mln to dzieci.
Najszybszy rozwój epidemii HIV/AIDS występuje się w Europie Wschodniej i Azji Centralnej.
W 2004 roku w całej Europie było 700 tys. nowych przypadków zakażenia HIV:

  • 70 procent w Europie Wschodniej,
  • 28 procent w Europie Zachodniej,
  • 2 procent w Europie Centralnej.
Dr Paulina Miśkiewicz z Biura WHO w Polsce, podała ,że w Europie żyje obecnie 2,2 mln osób zakażonych HIV. Najwięcej w:

  • Federacji Rosyjskiej,
  • Estonii,
  • na Ukrainie.
Aleksandra Duda z Przedstawicielstwa Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) powiedziała, że w Polsce występuje coroczny niewielki wzrost liczby nowych zakażeń HIV.
Dr Magdalena Rosińska z Państwowego Zakładu Higieny, powiedziała, ze liczba zarejestrowanych osób zakażonych HIV to obecnie 9695 (łącznie z nie zarejestrowanymi w Polsce może być aż 30 tys. nosicieli HIV). Liczba osób z rozpoznanym AIDS to 1693. Z powodu AIDS zmarło dotąd w Polsce 785 osób. W Polsce wzrasta liczba późnych rozpoznań nosicieli HIV. Zakażenie HIV jest w Polsce nie dość często rozpoznawane u kobiet ciężarnych. Takie rozpoznanie jest bardzo ważne dlatego, że wirus HIV może przenieść się z organizmu matki na płód. Kobiety ciężarne, a także oczekujące na dziecko, muszą poddać się testowi na obecność wirusa HIV. Tym bardziej, że ostatnio wzrosła liczba zakażeń HIV wśród kobiet. U blisko 70 proc. osób z HIV w Polsce lekarze nie potrafią ustalić sposobu zakażenia. Wiele osób też nie wie, że są nosicielami HIV. W grupie, w której sposób zakażenia HIV jest znany, 70 procent to osoby zarażone wirusem wskutek dożylnego przyjmowania narkotyków, pozostali to przede wszystkim osoby zarażone podczas ryzykownych kontaktów seksualnych (większość to osoby uprawiające prostytucję oraz ich klienci).

Źródło: Polska Agencja Prasowa