e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Rzecznicy praw lekarzy 2010-09-02


3 września Naczelna Rada Lekarska chce powołać rzecznika praw lekarza. Do jego zadań należeć będzie koordynacja działalności rzeczników praw lekarzy przy izbach lekarskich.

Na 24 izby lekarskie, rzeczników praw lekarzy ma już 13 izb (Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Toruń, Zielona Góra). Zazwyczaj są nimi lekarze, ale czasem także prawnicy.

Marek Zabłocki, prezes Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Lekarskiej tłumaczy, że po konsultacjach ze środowiskiem izba wybrała prawnika, ponieważ funkcja ta wymaga znajomości prawa cywilnego, karnego, prasowego, pracy. Natomiast w Opolu rzecznikiem praw lekarza jest lekarz. Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, tłumaczy, że za wcześnie oceniać, kto jest lepszym rzecznikiem praw lekarzy, ponieważ model funkcjonowania tego stanowiska wciąż się rozwija.

Powołanie rzecznika praw lekarzy to odpowiedź na wzrost agresji pacjentów wobec lekarzy. W związku z tym ma powstać system informatyczny rejestrujący zgłoszenia o przemocy wobec lekarzy i pielęgniarek. Najczęściej stosowane formy przemocy wobec personelu medycznego to groźby, obelgi, wyzwiska i naruszenie nietykalności cielesnej. Znaczenie rzeczników praw lekarzy jest takie, że są i mogą służyć wsparciem lekarzom i pielęgniarkom.

Maciej Hamankiewicz zapowiedział, że 22 września 2010r., w Naczelnej Izbie Lekarskiej, odbędzie się konferencja dotycząca agresji w ochronie zdrowia.

(prawapacjenta.eu)