e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Centrum Choroby Alzheimera w Warszawie już otwarte 2010-09-30


W Warszawie działa Centrum Pomocy Chorym na Alzheimera, gdzie mieszka już tam 77 pacjentów. Ośrodek pomaga również rodzinom chorych. Centrum Choroby Alzheimera w Warszawie to pierwsza placówka w Polsce, w której osoby starsze cierpiące z powodu chorób otępiennych mają zapewnioną całodobową lub dzienną opiekę. Z szacunków Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera wynika, że w Polsce żyje ok. 250 tys. osób cierpiących z powodu Alzheimera.

O tym czy pacjent zostanie przyjęty do Centrum zadecyduje Ośrodek Pomocy Społecznej, po zbadaniu sytuacji osoby chorej. Również rodzina pacjenta może go bezpośrednio zgłosić.
Dotychczas działał jeden ośrodek na Woli, w którym mogło przebywać tylko 12 pacjentów. Nowy ośrodek, który powstał na Ursynowie, ma docelowo przyjąć 90 pacjentów w nowej jego części i 30 w części starej, która jest jeszcze remontowana.

Choroba Alzheimera to nieuleczalna choroba, na którą najczęściej zapadają osoby starsze po 65 roku życia. Przyczyny powstawania schorzenia są nieznane. Przypuszcza się, że dużą rolę w powstawaniu choroby odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe.

(prawapacjenta.eu)