e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Raport na temat cukrzycy w Polsce 2010-09-30


Pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego przygotowano raport, z którego wynika, że na cukrzycę choruje około 2,5 mln ludzi w Polsce. Ponad 750 tys. nie wie o swojej chorobie i nie leczy się. Cukrzyca to przewlekła choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego przez całe życie.

Jej nie leczenie grozi powikłaniami takimi jak: zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, ślepota i owrzodzenia prowadzące do amputacji stopy.

Według raportu, w 2030 roku 3,2 mln ludzi będzie chorować w Polsce na cukrzycę. Obecnie ponad 20 proc. ludzi powyżej 60 roku życia cierpi z powodu cukrzycy. 20 proc. ma upośledzoną tolerancję glukozy. Połowa diabetyków ma chorobę niedokrwienną serca a 77 proc. ma podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że jeszcze w 2007 roku cukrzyca była raportowana jako przyczyna ponad 6,3 tys. zgonów w Polsce. Obecne szacunki na 2010 rok wynoszą ponad 29 tys.

NFZ wydaje rocznie na leczeni cukrzycy około 2,5 mld zł. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (International Diabetes Federation, IDF) uważa, że w 2010 roku wydatki na cukrzyce w Europie będą wynosiły około 105,5 mld dolarów. W 2002 roku średnie wydatki na leczenie jednego pacjenta z diagnozą cukrzycy typ 2 w Polsce wyniosły 2429 zł. W tym samym roku w Europie Zachodniej na tego samego pacjenta wydano trzy razy więcej pieniędzy. Pod względem jakości opieki diabetologicznej w 2008 roku Polska była na 25 miejscu na 30 ocenianych państw (ranking Euro Consumer Diabetes Index 2008).

Raport „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce” przygotowała firma Novo Nordisk. W przygotowaniu raportu udział wzięli: dr hab. Leszek Czupryniak z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Władysław Grzeszczak z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Krzysztof Strojek z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii ŚUM. Patronat objęło Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

(prawapacjenta.eu)