e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Rośnie liczba zachorowań na grypę 2010-10-14


Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH poinformował, że w pierwszych dniach października odnotowano ponad 15 tys. zachorowań i podejrzeń grypy. Jest to prawie o 10 tys. więcej niż w tym samym okresie 2009 roku.

Od 1 do 7 października zarejestrowano w Polsce ogółem 15 750 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność na tę chorobę wyniosła 4,9 na 100 tys. osób. W ostatnim tygodniu września odnotowano 12 631 zachorowań. Porównując z ubiegłym rokiem, to w pierwszym tygodniu października 2009r., zarejestrowano tylko 5887 zachorowań i podejrzeń grypy.

Krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii, prof. Andrzej Zieliński podkreśla, że ilość zachorowań jest duża, znacznie większa niż w 2009 roku. Dominujący jest wirus A/H1N1. Wzrost utrzymywał się także przez cały wrzesień. Obecnie jeszcze trudno przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja epidemiologiczna. Nie wiadomo jeszcze, czy szczyt zachorowań nastąpi jesienią, czy zimą.
Główny Inspektorat Sanitarny przekonuje, że sytuacja epidemiologiczna nie jest nadzwyczajna. Liczba zachorowań jest monitorowana. Zaleca się szczepienia ochronne. Konieczne jest też zachowanie zasad higieny, częste mycie rąk. Osoby z objawami grypy powinny udać się do lekarza i pozostawać w domach, bo chodzenie do szkoły lub pracy przyczynia się do rozprzestrzeniania się choroby.

Najwięcej zachorowań w sezonie grypowym w zeszłym roku odnotowano w ostatnim tygodniu listopada - było ich około 134 tys., a średnia zapadalność wyniosła 43,91 na 100 tys. osób.

(rynekzdrowia.pl)