e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Od 2011 r. Pomorski oddział NFZ przestaje drukować i wydawać książeczki RUM 2010-10-28


Książeczki Rejestru Usług Medycznych dostępne są obecnie w trzech województwach: pomorskim, lubuskim i opolskim. Jednak Barbara Kawińska, p.o. dyrektora pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku wytłumaczyła, że książeczki RUM miały potwierdzać ubezpieczenie pacjentów, ale nie spełniły swojego zadania i pomorski oddział NFZ postanowił z nich zrezygnować.

Decyzja o zaprzestaniu wydawania książeczek RUM w województwie pomorskim wiąże się ze zmniejszeniem liczby zewnętrznych przedstawicielstw z 22 do 8 oraz ze zmniejszeniem liczby zatrudnionych tam osób z 38 do 15. Po zmianach Punkty Usługi Ubezpieczonych będą działać w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Chojnicach, Kartuzach, Starogardzie Gd., Malborku i Wejherowie, gdzie będzie można odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, złożyć wniosek lub skargę, złożyć skierowanie do sanatorium.

Zaoszczędzone środki będą przekazane na świadczenie usług medycznych. Po 1 stycznia 2011 r. pomorski oddział NFZ nie będzie już drukował i wydawał książeczek, ale posiadane jeszcze przez pacjentów książeczki RUM będą nadal honorowane.

(prawapacjenta.eu)