e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Program terapeutyczny dla osób cierpiących na łuszczycę 2010-10-28


Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że w ciągu trzech miesięcy opracuje program terapeutyczny z wykorzystaniem leków biologicznych dla ciężko chorych z łuszczycowym zapaleniem stawów.

Prof. Andrzej Kaszuba, krajowy konsultant w dziedzinie dermatologii, podkreśla, że Polska jest jedynym krajem UE, który nie refunduje terapii lekami biologicznymi pacjentom z najcięższa postacią łuszczycy. Tylko taka terapia daje szansę na całkowite zatrzymanie dalszego powstawania zmian skórnych oraz szybkie powstrzymanie choroby. Obecnie, za specjalną zgodą płatnika, z tej terapii korzysta w Polsce ok. 300 pacjentów.
W ciągu pół roku program ma objąć również pacjentów z najcięższymi przypadkami łuszczycy zwykłej. Roczny koszt leczenia dla jednego pacjenta to kwota 60 tys. zł.

W Polsce na łuszczyce choruje około milion osób. Prof. Zygmunt Adamski, wojewódzki konsultant w dziedzinie dermatologii uważa, że ta liczba może być znacznie większa, ponieważ wiele przypadków łuszczycy nie zostało jeszcze zdiagnozowanych. Jego zdaniem co najmniej 800 osób cierpiących na łuszczycę powinno natychmiast rozpocząć leczenie lekami biologicznymi ze względu na ciężki przebieg choroby, częste jej nawroty, nieskuteczność innych terapii lub silne objawy niepożądane po wprowadzonej terapii. Właśnie w takich przypadkach chorzy będą mogli skorzystać z refundowanej terapii lekami biologicznymi. Pozostali pacjenci z łuszczycą nie będą mieli dostępu do nowoczesnych leków.

Minister Twardowski podkreślił, że powstanie specjalna komisja przy NFZ, w skład której wejdą lekarze dermatolodzy i reumatolodzy. Będą oni kwalifikować chorych do terapii lekami biologicznymi. Minister tłumaczy jednak, że wdrożenie programu terapeutycznego w praktyce może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy.

Wszystkie leki, które zostaną zastosowane w terapii lekami biologicznymi otrzymały pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznej i są powszechnie stosowane w prawie całej Europie.

(prawapacjenta.eu)