e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym 2010-10-28


Sejm przyjął nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM) zgodnie z którą do końca 2012 roku w karetach będą mogli, tak jak dotychczas, pracować lekarze wszystkich specjalności (np. dermatolog czy urolog). Bez tej ustawy pod znakiem zapytania była kwestia udzielania świadczeń zdrowotnych przez stacje pogotowia ratunkowego na podstawie kontraktów z NFZ.

W 2010 roku bowiem większości z nich kończą się wieloletnie umowy z funduszem. Gdyby nie nowelizacja, traciłyby one ważność. Nowela daje możliwość ich aneksowania. Te będą obowiązywać do końca lipca 2011 r. a później NFZ i dysponenci zespołów ratowniczych podpiszą nowe umowy, które będą ważne aż na 5 lat. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Wraz z końcem 2010 roku w karetkach pogotowia ratunkowego nie mogliby pracować lekarze, którzy nie są specjalistami z zakresu m.in. anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii, chirurgii dziecięcej czy chorób wewnętrznych. Takich lekarzy niestety brakuje i w związku z tym resort zdrowia wydłużył o dwa lata okres przejściowy. Tym sposobem do końca 2012 roku w karetach będą mogli, tak jak dotychczas, pracować lekarze wszystkich specjalności (np. dermatolog czy urolog).

(Dziennik Gazeta Prawna)