e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Ogólnopolska Kampania Edukacyjno-Diagnostyczna - Ciekawość to pierwszy stopień do... zdrowia 2010-10-28


Rozpoczęła się Ogólnopolska Kampania Edukacyjno-Diagnostyczna "Ciekawość to pierwszy stopień do... zdrowia". Ma ona uświadomić Polakom jak ważna jest obserwacja swojego ciała i korzystanie z dostępnych badań diagnostycznych.

Najważniejsze cele kampanii to:

  • przebadanie jak największej liczby Polaków w celu wczesnego wykrycia zmian nowotworowych,
  • uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest regularne wykonywanie kontrolnych badań USG.
Organizatorzy kampanii podkreślają, że w Polsce każdego roku diagnozuje się ok. 1800 przypadków raka tarczycy, ok. 4 tys. nowotworów nerki i 6 tys. nowotworów układu chłonnego. Wiele z tych przypadków miałaby większe szanse na wyleczenie gdyby zostały zdiagnozowane wcześniej. Prof. Wiesław Jakubowski, prezes Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU) uważa, że badanie USG powinno stać się nawykiem każdego świadomego człowieka. Jego zalety to: nieinwazyjność, bezbolesność i precyzja metody kontroli stanu organizmu człowieka.

Inauguracja kampanii miała miejsce w najmniejszym polskim mieście – Wyśmierzycach. Przebadano tam 100 pierwszych osób z grupy 40+. Zostało im wykonane bezpłatne badanie USG jamy brzusznej i tarczycy.

Prof. Jakubowski podkreśla, że w Polsce mamy do czynienia z wieloletnim zaniedbaniem w edukacji zdrowotnej. N przykład w Szwecji, w której edukacja zdrowotna zaczyna się już w szkole podstawowej 95 proc. kobiet zgłasza się na badanie piersi. W Polsce jest to tylko 30 proc. w skali całego kraju (w niektórych rejonach nawet poniżej 15 proc.).
Jednak świadomość społeczeństwa polskiego jest co raz większa dzięki kampaniom i programom diagnostycznym.
Kampanię zaplanowano na dwa lata. Będzie prowadzona na terenie całego kraju, zwłaszcza wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, w których dostęp do specjalistycznej aparatury jest utrudniony.

Organizatorami akcji są: Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne oraz Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, a jej patronem marszałek województwa mazowieckiego.

(prawapacjenta.eu)