e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Coraz więcej otyłych dzieci 2010-10-28


Polacy są najmniej aktywnym narodem w Europie. Rezultatem tego jest epidemia otyłości, która coraz częściej dotyczy dzieci.

Każdego tygodnia na oddział endokrynologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie trafia pięcioro dzieci z otyłością. Nadwaga to problem głównie zdrowotny i dlatego związane z nadwagą cukrzyca i nadciśnienie dotykają coraz młodszych Polaków.
Z badań przeprowadzonych przez Zakład Zdrowia Publicznego Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wynika, że 14 proc. dziewcząt i 18 proc. chłopców jest dotkniętych nadwagą lub otyłością. Naukowcy zbadali reprezentatywną próbę ponad 17, 5 tys. dzieci i młodzieży w wieku rozwojowym 7-18 lat w latach 2007-2009 we wszystkich województwach.
Częściej problem otyłości dotyczy dzieci, które maja własny pokój wyposażony w telewizor i komputer, mają w szkole dostęp do automatów z niezdrowymi przekąskami oraz podwożone są przez rodziców do szkoły samochodem.
Lekarze tłumaczą, że należy zmienić nawyki żywieniowe i styl życia dzieci. Apelują również o zwiększenie liczby godzin przeznaczonych na codzienną aktywność fizyczną.

(rynekzdrowia.pl)