e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Bankomat PKO BP dla niewidomych 2010-11-09


PKO Bank Polski uruchomił w podwarszawskich Laskach bankomat z funkcjami, dzięki którym z bankomatu mogą korzystać osoby niewidome i niedowidzące. Urządzenie posiada możliwość komunikacji głosowej oraz napisy w języku Braille'a.

Bankomat został zainstalowanych w pobliżu ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.
Wszystkie ważne elementy bankomatu są opisane w języku Braille'a, a po podłączeniu słuchawek klienci słyszą odpowiednie komunikaty. Gdy słuchawki nie są używane, bankomat działa jak standardowe urządzenie. Głosowe przekazywanie instrukcji zapewnia osobom niewidomym i niedowidzącym dyskrecję i poczucie bezpieczeństwa.

Bank podkreśla, że urządzenie zainstalowano na wniosek Prezesa Polskiego Związku Niewidomych w Laskach, Józefa Markiewicza.
Niewidomi, którzy korzystali już z bankomatu w Laskach, mówią, że instrukcja słowna, jak i oznaczenia w alfabecie Braille'a są jasne i zrozumiałe.

Decyzje o instalowaniu kolejnych bankomatów z funkcjami dla osób niewidomych i słabo widzących będą podejmowane po przeprowadzeniu testów funkcjonalności w Laskach.

(PAP)