e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Kary za łamanie zakazu palenia 2010-11-09


Zgodnie z projektem zmiany rozporządzenia, przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia inspektorzy sanitarni będą nakładali kary finansowe za złamanie zakazu palenia papierosów. 15 listopada bowiem wchodzi w życie tzw. ustawa antynikotynowa.

Projekt rozporządzenia został przekazany do konsultacji społecznych. Dzięki niemu funkcjonariusze Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą mieli prawo do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za łamanie zakazu palenia tytoniu.

Od 15 listopada będzie obowiązywać znowelizowana ustawa antynikotynowa, która wprowadza zakaz palenia w środkach transportu publicznego, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej. Zakazem palenia będą objęte także szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, placówki oświaty i obiekty sportowe.
Zgodnie z nowelą właściciele restauracji z co najmniej dwiema salami konsumpcyjnymi będą mogli jedną z nich przeznaczyć dla osób palących. Sala musi być zamknięta i wentylowana. W jednoizbowych lokalach obowiązywać będzie całkowity zakaz palenia.

Za złamanie zakazu palenia będzie można dostać karę grzywny do 500 zł. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 zł.

Z badań z 2009 roku wynika, że w Polsce codziennie pali tytoń 9 milionów osób:

  • 34 proc. mężczyzn (5,2 mln),
  • 21 proc. kobiet (3,5 mln).
44 proc. Polaków narażonych jest na bierne palenie we własnym domu, a narażenie na dym tytoniowy w zakładzie pracy deklaruje 34 proc. dorosłych Polaków.

Niepalący są najczęściej narażeni na dym tytoniowy:

  • w barach, pubach i klubach nocnych (88 proc.),
  • restauracjach i kawiarniach - 51 proc.,
  • w domu - 28 proc.
(PAP)