e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Zniknie ośrodek dla dzieci z rozszczepami wargi i podniebienia w Otwocku 2010-11-09


W grudniu 2010 r. przestanie istnieć ośrodek nauki mowy dla dzieci z rozszczepami wargi i podniebienia. Jest to jedyny taki ośrodek w kraju.

Gazeta Wyborcza podała, że w Polsce co roku rodzi się około 800 dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia. Wymagają one rehabilitacji mowy i zgryzu. Jedynym ośrodkiem w kraju, który zajmuje się nauką mowy takich dzieci jest właśnie Specjalistyczny Zakład Rehabilitacyjno-Leczniczy Narządów Mowy Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety w Otwocku.
Ośrodek funkcjonował jako niepubliczny zakład opieki zdrowotnej i każdego roku placówka zawierała kontrakt z NFZ. Siostry stwierdziły, że poradzą sobie z kolejnymi wymaganiami Funduszu. Poinformowały rodziców, że ośrodek działa tylko do grudnia 2010 r.

Dr Maria Hortis-Dzierzbicka, specjalista laryngolog i foniatra, członek zespołu zajmującego się leczeniem pacjentów z wadą rozszczepową twarzy w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, podkreśla, że logopedzi nie potrafią leczyć takich pacjentów, a bez specjalistycznej pomocy dzieci będą miały opóźnienia w szkole. Uważa ona, że Ministerstwo Zdrowia powinno opracować program leczenia rozszczepów, który objąłby (podobnie jak w Europie Zachodniej i USA) rehabilitację z zakresie mowy. Napisała w tej sprawie list do minister Ewy Kopacz.

(rynekzdrowia.pl)