e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Osoby uprawiające sport rzadziej się przeziębiają 2010-11-09


Z badań naukowców z Appalachian State University i University of North Karolina wynika, że osoby aktywnie uprawiające sport i sprawne fizycznie rzadziej przeziębiają się jesienią i zimą.

Naukowcy obserwowali grupę 1002 osób w wieku 18 do 85 lat ponad 12 tygodnie (sezon jesienno-zimowy). Na początku uczestnicy przeszli badania ogólne, zostali wypytani o dietę i styl życia (np.: jak często ćwiczą).Każdy uczestnik badania musiał informować o najdrobniejszych objawach chorób układu oddechowego (kichanie, kaszel, gorączka) oraz oceniać nasilenie objawów według standaryzowanej skali.

Badanie wykazało, że nawet biorąc pod uwagę różne czynniki, które mają wpływ na układ odpornościowy takie jak stres czy brak snu - osoby aktywnie uprawiające sport i sprawne fizycznie przeziębiały się rzadziej niż osoby nie uprawiające sportu. Przeziębienie u osób czynnych fizycznie miało łagodniejszy przebieg. Analiza liczby dni z objawami przeziębienia wykazała, że u osób, które uprawiają sport była ona niższa o 43 proc. niż u osób ćwiczących najmniej.
Badanie to po raz kolejny potwierdza zależność między wysiłkiem fizycznym a rzadszymi przypadkami przeziębień. Zdaniem naukowców regularne uprawianie sportu (regularny wysiłek fizyczny) może przyczynić się do ograniczenia pojawiania się objawów przeziębienia od 18 do 67 proc., ale nie potrafią wyjaśnić przyczyn takiego stanu rzeczy. Niektórzy uważają, że ma to związek ze wzrostem wydzielania białych krwinek i immunoglobulin po wysiłku fizycznym, które zmniejszają wrażliwość na choroby. Inni upatrują przyczyn z tzw. hormonach stresu, które występują w znacznie niższej liczbie u osób uprawiających sport.

(prawapacjenta.eu)