e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Zmniejsza się liczba zachorowań na AIDS na świecie 2010-11-24


W ostatnich 10 latach liczba zachorowań na AIDS na świecie spadła prawie o jedną piątą. Z opublikowanego 23 listopada 2010r. raportu UNAIDS, ONZ-owskiego Światowego Programu AIDS wynika, że dalsze postępy w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa HIV są możliwe zwłaszcza dzięki nowemu żelowi mikrobobójczemu.

Według raportu opracowanego we współpracy z WHO, od wybuchu epidemii zmarło na AIDS około 30 milionów ludzi, a nosicielami wirusa jest 60 mln. W raporcie czytamy, że „Od 1999 roku, kiedy epidemia AIDS osiągnęła apogeum, liczba nowych zakażeń na świecie spadła o 19 procent do 2,6 mln w roku 2009”.

Jeśli chodzi o przyszłe postępy w walce z AIDS, nadzieje łączone są z żelem mikrobobójczym. Rezultaty badań przeprowadzonych przez ośrodek Caprisa w Afryce Południowej i opublikowane w lipcu w Wiedniu z okazji światowej konferencji poświęconej AIDS dają nadzieję na stworzenie nowego narzędzia do kontroli epidemii.

Największa liczba ludzi z wirusem HIV przypadała na kraje Afryki subsaharyjskiej (67 proc. chorych na świecie). Odnotowano tam prawie trzy czwarte (72 proc.) ogółu zgonów na AIDS. Tak wynika z danych zebranych przez UNAIDS. Najgorsza sytuacja miała miejsce w 2009 roku w Suazi – z wirusem żyje tam 25,9 proc. dorosłych.
Jak podano w raporcie, w Azji epidemia AIDS wydaje się stabilizować. Nosicielami HIV jest tam 4,9 mln ludzi i liczba ta nie ulega zmianom od pięciu lat, co należy wiązać z zapobieganiem zarażeniom na linii matka-dziecko.
Niestety o ile w Indiach, Nepalu i Tajlandii liczba zachorowań w latach 2001-2009 zmalała o 25 procent, o tyle samo wzrosła w Bangladeszu i na Filipinach. Natomiast w Europie Wschodniej i Azji Środkowej liczba nowych zakażeń (1,4 mln) praktycznie potroiła się w latach 2000-2009. 90 procent nowych przypadków AIDS odnotowano na Ukrainie i w Rosji.

(rynekzdrowia.pl)