e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Program profilaktyki HCV 2011-01-26


Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Grupa Ekspertów HCV rozpoczyna pilotażowy program profilaktyki zakażeń HCV. W Polsce ok. 700 tys. osób może być zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C (HCV) i nie wiedzieć o tym. Wirusem można zarazić się m.in. w szpitalu, podczas wizyty u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu czy przekłuwaniu części ciała.

Przeciw WZW typu C nie ma szczepionki. Jednak zakażenie można skutecznie leczyć o ile zostanie wcześnie wykryte. Niestety zakażeni często przez lata nie mają żadnych objawów choroby i nie zgłaszają się do lekarza.
Prof. Waldemar Halota przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV podczas konferencji prasowej podkreślał, że na świecie na HCV choruje ok. 200 mln ludzi czyli 3 proc. całej populacji. W Europie zakażonych jest 9 mln osób, 86 tys. z nich co roku umiera. Zakażenie HCV jest też najczęstszą przyczyną przeszczepu wątroby. W Polsce choruje prawdopodobnie ok. 700 tys. osób czyli 1,9 proc. Polaków. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Więcej jest chorych w miastach niż na wsi.

Główny Inspektor Sanitarny, Przemysław Biliński poinformował, że spośród zakażonych HCV tylko 50 tys. wie, że są chorzy, bo społeczeństwo wie niewiele na temat WZW typu C.
Rozpoczynający się program profilaktyczny kierowany jest do pacjentów, lekarzy rodzinnych, personelu medycznego szpitali oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Działania programowe obejmą ok. 9,5 tys. uczniów, 2 tys. lekarzy POZ i 8,5 tys. pracowników medycznych z 200 szpitali. Lekarze POZ oraz pracownicy szpitali będą przeszkoleni w zakresie profilaktyki i diagnostyki zakażeń HCV. Lekarze rodzinni z Warszawy, Bydgoszczy i Wrocławia dostaną 10 tys. bezpłatnych testów diagnostycznych dla swoich pacjentów.

(rynekzdrowia.pl)