e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Program profilaktyczny skierowany do mężczyzn 2011-01-26


20 stycznia Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało program profilaktyczny skierowany do mężczyzn. Celem tego programu jest zmniejszenie umieralności mężczyzn na nowotwory układu moczowo-płciowego poprzez podniesienie ich świadomości zdrowotnej. Program będzie realizowany we współpracy z warszawskim Centrum Onkologii.

Dotychczas większość programów profilaktycznych była skierowana do kobiet, więc teraz Ministerstwo proponuje program mężczyznom.
Prof. Maciej Krzakowski, dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie tłumaczył, że 30 proc. pacjentów z chorobami nowotworowymi udaje się uratować dzięki badaniom profilaktycznym, następne 30 proc. dzięki wczesnemu wykryciu raka i odpowiedniej terapii. Celem programu badań profilaktycznych jest osiągnięcie sytuacji, w której nowotwór gruczołu prostaty nie będzie już zabójcą mężczyzn.
Program profilaktyczny ma za zadanie podniesienie świadomości mężczyzn, która dotyczy zachowań prozdrowotnych, zwłaszcza u osób, które z racji wykonywanego zawodu mają większe ryzyko zachorować na nowotwory układu moczowo-płciowego.

W 2008 roku na nowotwory moczowo-płciowe zachorowało 15276 mężczyzn, z tego ponad 33 proc. mężczyzn należało to przedziału wiekowego 45-64. roku życia.

(prawapacjenta.eu)