e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Program terapeutyczny dla diabetyków w I kwartale 2011 roku 2011-02-10


Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt programu terapeutycznego dla diabetyków, który ma im zapewnić dostęp do leczenia długodziałającymi analogami insulin.

Preparaty te nie znalazły się na liście leków refundowanych, która weszła w życie 31 grudnia 2010, ponieważ konieczne było zbadanie bezpieczeństwa ich stosowania.
Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia poinformował, że projekt programu jest gotowy i musi jeszcze zostać zaakceptowany przez kierownictwo ministerstwa. Nastepnie zostanie przekazany do konsultacji i uzgodnień zewnętrznych. Możliwe, że wejdzie w życie jeszcze w pierwszym kwartale 2011 roku.
Na początku stycznia wiceminister zdrowia Adam Fronczak zapewniał, że w ramach tego programu terapeutycznego dostęp do bezpłatnego leczenia długodziałającymi analogami insulin uzyska 7-10 tys. osób. Takie rozwiązanie będzie pozytywne dla pacjentów, bo obecnie refundacja za tego typu leki wynosi około 100 zł, a około 180 zł pacjenci płacą sami.

Prof. Krzysztof Strojka, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii tłumaczy, że analogowe insuliny długodziałające są korzystne dla pacjentów, u których występuje ryzyko hipoglikemii lub wzrost częstości występowania hipoglikemii.

(rynekzdrowia.pl)