e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Uwaga na kleszcze 2011-03-24


Już w marcu zaczynają się uaktywniać kleszcze, które przenoszące wiele groźnych chorób zakaźnych, w tym kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). O tej chorobie i możliwości zaszczepienia się przeciw niej przypomina trzecia edycja akcji "Zielone Dni".

Jednym z elementów tej akcji będą promocje szczepień w pięciu dużych miastach Polski - w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu oraz Poznaniu. Trzeba przyjąć dwie dawki szczepionki. Ochronę przeciw KZM na dany sezon aktywności kleszczy zapewni jednak dopiero druga dawka, którą należy przyjąć w ciągu 1-3 miesięcy od pierwszej. A żeby odporność utrzymywała się dłużej, należy przyjąć trzecią dawkę po ok. 9-12 miesiącach od pierwszego szczepienia.

Według ekspertów najlepiej zaszczepić się zimą albo wczesną wiosną.

Kleszczowe zapalenie mózgu to wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, którą mogą przenosić wszystkie postacie rozwojowe kleszczy - od osobników dorosłych, po nimfy i niewidoczne larwy. Wirusy KZM dostają się do krwiobiegu człowieka już podczas nakłucia skóry przez pasożyta.

Objawy choroby zaczynają się pojawiać najczęściej w ciągu dwóch tygodni i przypominają grypę. W 70-80 proc. przypadków zostaje ona zahamowana w pierwszej fazie. Natomiast u reszty zakażonych osób wirusy przedostają się do centralnego układu nerwowego, gdzie mogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu. Pojawiają się wówczas bóle głowy, nudności, wymioty, a nawet omamy słuchowe i wzrokowe. Na KZM nie ma skutecznego leku przeciwwirusowego. Stosuje się jedynie leczenie objawowe, obowiązkowo w szpitalu.

Według szacunków ekspertów, na terenie kraju ok. 10-15 proc. kleszczy może być zarażonych różnymi chorobotwórczymi mikrobami, zwłaszcza w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim oraz w niektórych częściach mazowieckiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Podczas akcji "Zielone Dni", lekarze będą przypominać również, że kleszcze przenoszą wiele innych groźnych chorób zakaźnych, na które nie ma szczepionki. Zalicza się tu boreliozę i anaplazmozę oraz wywoływaną przez pierwotniaki babeszjozę. Dlatego należy stosowac bezpośrednią ochronę przed kleszczami, jak szczelny ubiór czy preparaty odstraszające te pajęczaki.

(PAP)