e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą 2011-03-24


24 marca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Na tę zakaźną chorobę, wywoływaną przez bakterie, prątki gruźlicy, co roku zapada na świecie 9-10 mln ludzi, a 1,3 mln umiera z jej powodu.

Z tej okazji w Warszawie zorganizowano konferencję.

Dr hab. Maria Korzeniewska-Koseła z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie podkreśliła, że co roku gruźlica rozwija się u około 1 mln dzieci. Na szczęście, w Polsce dzieci chorują na nią bardzo rzadko. Jednak aż 95 proc. przypadków gruźlicy wśród najmłodszych przypada na kraje biedne i rozwijające się.
Rozpoznawanie i leczenie gruźlicy u najmłodszych jest bardzo trudne, bo choroba atakuje u nich zazwyczaj inne narządy, niż płuca i nie stwierdza się obecności prątków w plwocinie. Pponieważ gruźlica nie jest wiodącą przyczyną śmiertelności dzieci i znacznie rzadziej prowadzi do zgonu, niż inne choroby zakaźne, to często się ją bagatelizuje.

Dzieci do 5 roku życia zakażone prątkiem gruźlicy obowiązkowo powinny być poddane terapii profilaktycznej, aby nie rozwinęła się u nich pełnoobjawowa choroba. Niestety, istniejąca szczepionka przeciw gruźlicy (BCG) nie zmniejsza ryzyka zachorowania, chroni jednak dzieci przed groźnymi postaciami.

(rynekzdrowia.pl)