e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nowe standardy w ginekologii 2011-04-21


8 kwietnia weszły w życie nowe standardy opieki nad ciężarnymi, które pozwalają kobiecie na wybór miejsca porodu – szpital czy dom. Jednak za tzw. poród domowy trzeba będzie zapłacić z własnych pieniędzy.

Ministerstwo Zdrowia zwróci się do Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM) o wydanie rekomendacji czy porody domowe mogą być finansowane ze środków publicznych. Po wydaniu takie rekomendacji będzie można wpisać to świadczenie w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych i NFZ będzie mógł refundować porody w warunkach pozaszpitalnych. Póki co trzeba płacić z własnych środków.

Zadowolone z możliwości wyboru miejsca porodu (po konsultacjach z lekarzem) są położne. Uważają one to pozwoli ujednolicić zasady sprawowania opieki nad kobietą podczas ciąży, fizjologicznego porodu i połogu. Zminimalizowana zostanie także ilość niepotrzebnych interwencji medycznych (np. nacięcie krocza) stosowanych w szpitalach.
Lekarze do tej sprawy nie podchodzą już z takim entuzjazmem. Prof. Maciej Kinalski, konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii województwa podlaskiego podkreśla, że obawia się komplikacji, które mogą wystąpić podczas porodu w warunkach domowych. Szpital dysponuje odpowiednimi urządzeniami, a w warunkach domowych radzenie sobie z ewentualnymi komplikacjami będzie utrudnione.

(prawapacjenta.eu)