e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Kolejna edycja akcji Rodzić po Ludzku 2011-05-05


Rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Rodzić po Ludzku", której celem jest popularyzacja standardów okołoporodowych. Takie standardy obowiązują w Polsce od 8 kwietnia 2011r. Organizatorami akcji są: Fundacja Rodzić po Ludzku, Gazeta Wyborcza i miesięcznik „Dziecko”.

Do grudnia akcja będzie promować standardy opieki okołoporodowej, które zostały wprowadzone w kwietniu. Pod koniec grudnia zostanie stworzony ranking placówek medycznych.
Prezes Fundacji Rodzić po Ludzku, Anna Otffinowska podkreśla, że podczas tegorocznej akcji organizatorzy będą kłaść nacisk na niezakłócony kontakt matki z dzieckiem po porodzie. Jest to w Polsce nowy standard. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby kontakt matki z noworodkiem po jego narodzinach był długi – nawet dwugodzinny. Celem akcji jest m. in. informowanie matek, że mają prawo do długiego kontaktu z dzieckiem po porodzie oraz informowanie szpitali, że mają obowiązek przestrzegać tego prawa. Standardy okołoporodowe zostały wprowadzone w formie rozporządzenia ministra zdrowia.

(prawapacjenta.eu)