e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Owoce i warzywa w szkole 2011-05-05


W drugim semestrze roku szkolnego 2010/2011 unijny program "owoce w szkole" są realizowane w 8,6 tys. szkół. Jest ich o 6 proc. więcej niż w pierwszym semestrze. Owoce w szkole otrzymują dzieci pierwszych trzech klas podstawówki. Są to jabłka, gruszki, truskawki, świeże warzywa: marchew, papryka słodka, rzodkiewki, jak również soki owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne.

Każde dziecko, które uczestniczy w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Akcja w tym semestrze trwa przez 10 wybranych tygodni. W sumie do końca roku szkolnego uczniowie dostaną łącznie 20 porcji owoców i warzyw czyli dwa razy w tygodniu.

Program obejmuje obecnie ponad 67 proc. dzieci z tzw. grupy docelowej czyli uczniów z trzech pierwszych klas podstawówki. Jest to o 3 punkty proc. więcej niż w poprzednim semestrze. W tym roku szkolnym na program przeznaczono 12,3 mln euro, 75 proc. tej kwoty (9,2 mln euro) sfinansuje Unia Europejska.

Unijny program ma za zadanie przeciwdziałać otyłości u dzieci, zapobiegać chorobom cywilizacyjnym spowodowanym nieodpowiednią dietą. Według KE, w Unii ok. 5 mln dzieci jest otyłych, a 17 mln cierpi z powodu nadwagi.

(rynekzdrowia.pl)