e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego 2011-05-18


17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Specjaliści podają, że co raz więcej Polaków ma problemy z nadwagą lub otyłością, a tym samym wzrasta liczba osób cierpiącą na nadciśnienie tętnicze.

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Fundacja Żyjmy Zdrowo informują, że wielu Polaków nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze. Regularnie mierzone ciśnienie pozwala na wczesne wykrycie skoków ciśnienia, a to pozwala uchronić pacjenta przed groźnymi powikłaniami tej choroby. Prof. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że w grupie ryzyka są osoby otyłe i z nadwagą, palące papierosy, nie uprawiające żadnych sportów, spożywające nadmierne ilości soli i alkoholu. Częściej na ta chorobę zapadają również osoby z cukrzycą, chorobami nerek oraz z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

Ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze można obniżyć stosując odpowiednią dietę oraz uprawiając sport.
Niestety niewielu pacjentów przestrzega zalecenia lekarzy. Tylko 12,5 proc. pacjentów z nadciśnieniem tętniczym jest prawidłowo leczona. Specjaliści podkreślają, że tylko regularne przyjmowanie leków gwarantuje skuteczne leczenie tego schorzenia..

W Polsce na nadciśnienie choruje ponad 40 proc. mężczyzn i ponad 30 proc. kobiet. Na całym świecie choruje ponad 1,5 mld, a rocznie umiera z tego powodu 7 mln osób.

(prawapacjenta.eu)