e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Na świecie umiera mniej dzieci 2011-05-18


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w corocznym raporcie poinformowała, że liczba zgonów wśród dzieci do lat pięciu w ciągu ostatniej dekady spadła o 2,7 proc. Jest to dwukrotnie szybsze tempo, niż na początku lat 90-tych. Spadek odnotowano również w przypadku śmiertelności okołoporodowej kobiet (3,3 proc. w porównaniu z 2 proc. w latach 90-tych).

Autorzy raportu podkreślają, że wynik ten to zasługa ogólnego zwiększenia wydatków m.in. na opiekę zdrowotną, programy szczepień i edukację społeczeństwa. Oszacowano, że wydatki na opiekę zdrowotną na jednego mieszkańca w krajach o niskim dochodzie wynoszą średnio 5,4 proc. PKB. W krajach o wysokim dochodzie wynoszą natomiast około 11 proc. PKB (ponad 4,5 tys. dolarów).

Pomimo, że średnia oczekiwana długość życia w 2009 roku wzrosła do 68 lat (w 1990 roku wynosiła 64 lata), eksperci z WHO podkreślają, że większym problemem stały się obecnie choroby przewlekłe. Są to zwłaszcza choroby serca, cukrzyca i nowotwory, które są przyczyną większej liczby zgonów niż wszystkie inne choroby razem wzięte.

(rynekzdrowia.pl)