e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii podpisana przez Prezydenta 2011-06-01


Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii została już podpisana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pozwala ona na odstąpienie, w niektórych przypadkach, od ścigania za posiadanie małej ilości.

Zgodnie z nowelizacją, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze zanim wyda postanowienie o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem. Z kolei, gdy osoba uzależniona podda się leczeniu, prokurator będzie mógł wobec niej zawiesić postępowanie, jeżeli nie zagraża jej kara wyższa niż do pięciu lat więzienia.

Przepisy podnoszą maksymalny wymiar możliwej kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających z 10 do 12 lat więzienia. Za posiadanie znacznej ilości środków odurzających miałoby grozić do 10 lat więzienia, gdy obecnie grozi za to do ośmiu lat.

Według ustawy, jednostki administracji rządowej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej będą mogły konfiskować substancje psychotropowe lub środki odurzające w takiej ilości, jaką potrzebują do przeprowadzenia badań potwierdzających popełnienie przestępstwa. Chodzi o to, aby po zatrzymaniu tych produktów, służby te mogły przechowywać próbki, i na ich podstawie określą, czy mają do czynienia z przestępstwem.

Ustawa (bez dwóch przepisów) ma wejść w życie po sześciu miesiącach od dnia ogłoszenia.

(rynekzdrowia.pl)