e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Kolejne lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie 2011-06-16


Lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zostało otwarte przy Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Jest to trzecie takie lądowisko w stolicy. Inwestycję sfinansowano ze środków Ministerstwa Zdrowia. Koszt budowy to 1,175 mln zł.

Jest to trzecie lądowisko dla helikopterów LPR w stolicy. Pozostałe znajdują się przy Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów oraz przy Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Lądowiska są tak przystosowane, aby helikopter mógł wylądować na nich w nocy. Śmigłowce LPR korzystają też z lądowiska przy swojej bazie w Babicach. Oficjalne otwarcie lądowisk, w którym uczestniczyła Ewa Kopacz odbyło się 13 czerwca 2011r., ale helikoptery lądują na nim już od miesiąca. W maju przetransportowały już 45 pacjentów, w czerwcu - 17. Od 1 lipca rozpoczną się tam dyżury całodobowe.

Na płycie lądowiska jest specjalne oświetlenie, a na okolicznych budynkach zostały zainstalowane lampy naprowadzające. Teren jest ogrodzony. Z lądowiska skorzystają pacjenci z Warszawy i okolic oraz m.in. z Łodzi, Kielc czy Lublina. Ma być ono również stacją przesiadkową.

Pod koniec kwietnia zakończono wymianę floty LPR. Zakupiono 23 nowoczesne śmigłowce i symulator lotów. Obecnie w Polsce jest 100 lądowisk i innych miejsc przystosowanych do startów i lądowa, które znajdują się w bezpośredniej bliskości szpitali. Podpisano również 42 umowy, w ramach których powstaną lądowiska przyszpitalne.
Trwa realizacja zaplanowanego na lata 2010-2013 projektu budowy i remontów oraz doposażania baz LPR. Takich baz jest w Polsce 17. Całkowity koszt tej operacji to ponad 68 mln zł, z czego 85 proc. stanowić mają środki unijne.

(rynekzdrowia.pl)