e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Wzrasta ilość wykrytych zakażeń wirusem HIV w Polsce 2011-06-16


9 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja na temat wirusa HIV. Mamy co raz skuteczniejsze leki w walce z AIDS, ale cały czas nie ma skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi i zakażenie nie jest całkowicie uleczalne.

Prof. Andrzej Gładysz z Akademii Medycznej we Wrocławiu podkreśla, że wirus HIV jest bardzo prostym wirusem, ale niezwykle zmiennym. Bardzo łatwo omija leki i dlatego jak podkreśla profesor, póki co nie można liczyć na szybkie odkrycie skutecznego leku lub szczepionki. Z tego względu najskuteczniejszym sposobem walki z wirusem pozostaje prewencja zakażeń. W Polsce nie jest to łatwe ze względu na mity, które krążą w świadomości społeczeństwa. Wielu Polaków uważa, że jeżeli są heteroseksualni i nie są narkomanami to sprawa ich nie dotyczy. Jest jednak inaczej, bo co raz więcej zakażeń wirusem HIV odnotowuje się wśród osób heteroseksualnych.
Według dr Reginy Podlasin z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, wiedza na temat HIV wśród osób z tzw. grupy ryzyka jest dość dobra. Niestety osoby te przestają się bać zakażenia ponieważ mają świadomość, że leczenie osób zakażonych jest na wysokim poziomie.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawiła dane statystyczne, które pokazują, że najwięcej zakażeń jest wśród osób w wieku od 30 do 39 lat. Co raz częściej zakażane są kobiety (obecnie ok. 30 proc.). Co roku wzrasta ilość wykrytych zakażeń w Polsce:

  • w 2005 roku było ich 650,
  • w 2008 roku było ich 809,
  • w 2009 roku było ich 939,
  • w 2011 roku szacuje się, że liczba ta przekroczy 1000.
W sumie od 1985 roku stwierdzono HIV u ponad 14 tysięcy Polaków. Według Komisji Europejskiej, ok. 70 proc. zakażonych Polaków nie wie o swoim zakażeniu.

Eksperci podkreślają, że im szybciej wykryte zostanie zakażenie tym lepsze rokowania. Leczenie zazwyczaj polega na przyjmowaniu dwóch tabletek dziennie i jest bezpłatne. Późne wykrycie jest już niebezpieczne, ponieważ osoba taka ma już najczęściej zniszczony układ odpornościowy oraz choroby towarzyszące (tzw. choroby oportunistyczne)

(Prawapacjenta)