e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Oznaczenia dla niewidomych w warszawskim metrze 2011-06-30


W warszawskim metrze mają się pojawić oznaczenia krawędzi peronów dla niewidomych - wyczuwalne stopą wypustki, tzw. guzki. Minister Infrastruktury podpisał rozporządzenie, które nakłada obowiązek takiego oznakowania.

Rozporządzenie zakłada również oznaczenie krawędzi peronów metra pasami, których kolor kontrastuje z barwą posadzki. Oznaczania wypustkami peronów podziemnej kolejki domagał się m.in. Polski Związek Niewidomych. Zaznaczał, że bez tych oznaczeń korzystanie z metra jest dla osób niewidomych lub słabowidzących niebezpieczne.

Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że chociaż budowę metra w Polsce rozpoczęto w 1983 r., jest to pierwszy akt prawny, który reguluje warunki techniczne dla obiektów metra. Projekt był notyfikowany w Komisji Europejskiej i nie zostały zgłoszone do niego żadne poprawki.

Zgodnie z rozporządzeniem, stacje metra powinny:

  • być wyposażone w system informacji wizualnej, głosowej i dotykowej, w tym oznaczenia w alfabecie Braille'a;
  • posadzki i schody na stacji metra powinny posiadać nawierzchnie o właściwościach antypoślizgowych.
Ma być przygotowana trasa (od wejścia do wyjścia ze stacji) z której bez przeszkód będą mogły korzystać osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Na stacji ma być dostępna przynajmniej jedna toaleta, która będzie przystosowana dla takich osób. Wypustki i kolorowe pasy mają oznaczać też wejścia na schody na terenie metra. Metro ma 5 lat na wprowadzenie tych rozwiązań.

Minister Infrastruktury podpisał rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie 17 czerwca 2011r. Większość przepisów rozporządzenia wchodzi w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

(rynekzdrowia.pl)