e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Etykietowanie żywności 2011-07-14


6 lipca 2011r. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy o etykietowaniu żywności, zgodnie z którymi informacja o wartości odżywczej produktu będzie musiała być na opakowaniu czytelna. Natomiast na liście składników będą musiały znajdować się również alergeny.

Już obecnie informacja o nich musi być umieszczana na opakowaniach, ale aby klientom łatwiej było je znaleźć, będą musiały być wyszczególnione na liście składników. Konsumenci muszą też wiedzieć jaka jest zawartość alergenów w daniach podawanych w restauracjach czy barach. Kraje UE samodzielnie zdecydują, w jakiej formie ma się to odbywać, np. ustnie przy zamawianiu dania, czy też w menu.

Nowe etykiety mają ułatwić konsumentom szybkie odnalezienie informacji o produkcie podczas zakupów, a co za tym idzie, umożliwi świadomy wybór. Zawartość m.in. kalorii i tłuszczów będzie podawana w przeliczeniu na 100 g lub 100 ml. Dodatkowo, zawartość tych składników może być przeliczona na jedną porcję produktu. Nowe oznakowanie nie będzie dotyczyć alkoholu.
Po opublikowaniu przepisów w Dzienniku Urzędowym UE, przedsiębiorstwa będą miały trzy lata na dostosowanie się do nowych zasad.

Termin wprowadzenia informacji o wartości odżywczej produktu (kaloriach, zawartości tłuszczu, tłuszczów nasyconych, węglowodanów, cukrów, białek i soli) zostanie przedłużony o dodatkowe dwa lata. W przypadku producentów, którzy już informują o wartości odżywczej, będą mieli trzy lata na dostosowanie formy tej informacji do nowych przepisów.

(rynekzdrowia.pl)