e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Portal edukacyjny polskiej fonetyki stosowanej w zakresie normy i patologii mowy 2011-07-28


Na internetowym portalu fonetyki www.fonem.eu można zobaczyć i posłuchać animacji przedstawiających 45 głosek języka polskiego i ponad 70 wad wymowy. Nad animacjami pracowali specjaliści z pięciu uczelni. Projekt "Portal edukacyjny polskiej fonetyki stosowanej w zakresie normy i patologii mowy" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Obecnie przygotowane są już głoski w ”izolacji”, czyli np. sama głoska ”a”. Do systemu zostaną jeszcze dodane animowane głoski w całych wyrazach. Dr Joanna Gruba z Uniwersytetu Śląskiego podkreśla, że to właśnie przygotowanie tych animacji sprawiło najwięcej trudności i problemów. Przygotowywano je za pomocą maszyny zwanej artykulografem. Do języka i warg badanego przyklejano diody i one rejestrowały ruch poszczególnych narządów. Następnie zebrane dane były odpowiednio przeliczane i animowane.
Obecnie w serwisie można korzystać z animacji przedstawiających 70 różnych wad wymowy. W systemie dostępne są zarówno animacje, jak i nagrania dzieci z konkretną wadą.

Serwis powstał zwłaszcza z myślą o studentach pedagogiki, psychologii, językoznawstwa, logopedii, medycyny (oni mają zajęcia z fonetyki języka polskiego). Serwis przyda się również logopedom i terapeutom, którzy pracują z pacjentami nieprawidłowo wymawiającymi poszczególne dźwięki i muszą pokazać jak prawidłowo wygląda ułożenie języka podczas wymawiania danej głoski.

Do września mają zostać dodane głoski w całych wyrazach.

Portal opracowali uczeni z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przekazem audiowizualnym zajmują się specjaliści różnych dziedzin: graficy, reżyserzy dźwięku, programiści, lektorzy.

(PAP)