e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Specjalistyczny ośrodek leczenia raka piersi w Szczecinie 2011-08-10


W Szczecinie powstaje Zachodniopomorskie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi. Jest to pierwszy w Polsce ośrodek specjalizujący się w leczeniu raka piersi u kobiet. Rozpocznie on swoja działalność w maju 2012r. W sumie do 2016 r. ma powstać w Polsce 20 takich placówek.

W Centrum kobiety otrzymają pełną konsultację i kompleksowe leczenie raka piersi. Komisje lekarskie zbierają się i diagnozują pacjentki już od września, a w pełni działalność rozpoczną wraz z uruchomieniem Centrum, w maju 2012 roku.
Lecznica będzie ośrodkiem certyfikowanym tzw. "breast units", który zajmowac się będzie tylko rakiem piersi. Kompleksowe i strategiczne leczenie raka piersi prowadzone jest właśnie w certyfikowanych ośrodkach. W takich placówkach z powodzeniem leczone są też chore na raka piersi kobiety w ciąży. Terapię wspólnie wyznaczają: onkolog kliniczny, chirurg, patolog, radioterapeuta, chemioterapeuta i psychoonkolog. Kobieta w jednym miejscu ma diagnostykę, wybraną najlepszą terapię i rehabilitację.

Kolejne tego typu placówki powstaną prawdopodobnie w Warszawie i Legnicy. Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi, podaje, że obecnie przygotowywane są kolejne lokalizacje dla takich ośrodków.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)