e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

W całej Europie brakuje lekarzy tzw. wąskich specjalności 2011-08-10


W Polsce oraz w całej Europie cały czas brakuje lekarzy tzw. wąskich specjalności. Nie pomogło nawet to, ze resort zdrowia uznał je za specjalizacje priorytetowe, bo nadal nie cieszą się dużą popularnością wśród młodych lekarzy.

Mimo że resort uznał niechętnie wybierane specjalizacje za priorytetowe i płaci lepsze pensje młodym lekarzom, to jednak kierunki te nie są popularne wśród młodych lekarzy. Cały czas niechętnie wybierane są patomorfologia, radiologia, medycyna paliatywna czy geriatria.
Przedstawiciele środowiska lekarskiego uważają, że o wyborze specjalizacji nie decydują tylko warunki finansowe w trakcie stażu, ale to ,jaka to będzie praca - czy ciężka, jak bardzo stresująca i jak płatna w przyszłości.

Doc. Krajewski podkreśla, że specjalistów z zakresu radiologii i patomorfologii brakuje w całej Europie. W Polsce geriatrów jest dziesięciokrotnie mniej niż średnia unijna. Wzrost zainteresowania tą dziedziną na pewno byłby korzystny z punktu widzenia pacjentów. W Polsce najpopularniejsza jest interna. Geriatra nie jest internistą, ale internista jest też geriatrą. Dlatego to interniści zajmują się starszymi pacjentami. Podobnie będzie z innymi specjalnościami.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)