e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Pierwsze podziemne uzdrowisko w Polsce – w Kopalni w Wieliczce 2011-08-25


Władze Kopalni w Wieliczce poinformowały, że na mocy decyzji Ministra Zdrowia Kopalnia jest pierwszym w Polsce podziemnym uzdrowiskiem. Lecznictwo uzdrowiskowe prowadzone będzie w podziemnych wyrobiskach górniczych, tj. komorach "Jezioro Wessel", "Stajnia Gór Wschodnich" i "Smok". Z leczenia mogą korzystać osoby cierpiące na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych oraz chorób skóry.

Od 8 lat w kopalni jest Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy, z którego można korzystać na NFZ oraz na zasadach komercyjnych. Chętnych jest sporo, bo obecnie czas oczekiwania na przyjęcie wynosi ok. 10 miesięcy. Władze kopalni mają nadzieje na podpisanie nowych umów z NFZ, co pozwoliłoby na rozszerzenie oferty świadczonych usług uzdrowiskowych oraz zwiększenie ilości świadczeniobiorców mogących korzystać ze świadczeń.

Właściwości lecznicze mikroklimatu panującego w komorach Kopalni w Wieliczce potwierdził Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN. W podziemiach jest odpowiednia temperatura, wilgotność, ciśnienie, ruch powietrza, ujemna jonizacja oraz wyjątkowa czystość bakteriologiczna. W powietrzu nie ma toksycznych związków, a są obecne jony chloru, sodu, magnezu, jodu, bromu i wapnia.

(Źródło:prawapacjenta.eu)