e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Od września ponownie ruszy program Owoce w szkole 2011-08-25


W roku szkolnym 2011/ młodsze dzieci będą dostawały owoce w szkole na drugie śniadanie. Minister Rolnictwa wydał przepisy, które określają zasady realizacji tego unijnego programu. Program "Owoce w szkole” ma zachęcić dzieci do spożywania większych ilości owoców i warzyw, a także kształtować dobre nawyki żywieniowe, które będą utrzymywały się w latach późniejszych. Szkoły cały czas mogą się jeszcze zgłaszać do uczestnictwa w programie.

W Polsce w pierwszym roku realizacji programu uczestniczyło w nim około 300 tys. dzieci (około 28 proc. grupy docelowej); w 2010 roku skorzystało z niego ok. 70 proc. uczniów, czyli 800 tys. dzieci z klas 1-3, uczących się w ponad 8,6 tys. szkół podstawowych.

Unia Europejska przyznała Polsce na rok szkolny 2011/2012 czwarty co do wysokości budżet - 12,3 mln euro, z czego 75 proc. tej kwoty (9,2 mln euro) pokryje UE.

W ramach programu dzieci dostają bezpłatnie w szkole jabłka, gruszki, truskawki, świeże warzywa - marchew, paprykę, rzodkiewki oraz soki owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne.
Agencja Rynku Rolnego informuje, że uczniowie nie tylko zjadają porcje owoców i warzyw, ale także uczestniczą w działaniach o charakterze edukacyjnym, związanych z informowaniem o zdrowym odżywianiu.

Aktualne formularze wniosków oraz warunki uczestnictwa w programie "Owoce w szkole” w roku szkolnym 2011/2012 można znaleźć na stronie internetowej www.arr.gov.pl, w zakładce "Owoce w szkole” lub w Oddziałach Terenowych ARR.

(Źródło: Rynek Zdrowia)