e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Leczenie chorych na narkolepsję 2011-09-22


Narkoleptyk, to osoba, która zasypia nagle np. podczas pracy, jazdy na rowerze, przy jedzeniu. W Polsce osoby cierpiące na narkolepsję nie mają jeszcze całkowitej dostępności do leków przeznaczonych do leczenia tego schorzenia.

Narkoleptyk może nagle zapaść w kilkuminutową drzemkę, po której czuje się wypoczęty, ale i tak za kilka godzin czuje się znów senny. Jeśli jest poważniej chory, może zasypiać nawet na dwie-trzy godziny. U 75 proc. chorych pojawia się także katapleksja czyli pod wpływem emocji, najczęściej tych pozytywnych (np. śmiech, miłe zaskoczenie), dochodzi do zwiotczenia mięśni. Może opadać żuchwa, głowa, uginają się kolana, czasem nawet można upaść.

Na Zachodzie nadmierną senność leczy się modafinilem. Jest to lek bezpieczniejszy, lepiej tolerowany i ma mniej skutków ubocznych niż inne preparaty. Z kolei katapleksję leczy się tam hydroksymaślanem sodu. Leki te są zarejestrowane w Polsce, ale modafinil przyjmuje ledwie kilka osób, a hydroksymaślan sodu - nikt. Nie są one refundowane, a cena jest bardzo wysoka.

Chorzy na narkolepsję mogą się leczyć w Polsce w trzech ośrodkach:

  • w I Klinice Neurologicznej i Ośrodku Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie,
  • w Klinice Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • w Klinice Psychiatrii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dzieci można zdiagnozować w poznańskiej Klinice Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej UM.

(Źródło: Gazeta Wyborcza)