e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Wszczepienie pompy baklofenowej będzie świadczeniem gwarantowanym 2011-10-05


Projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia zakłada wprowadzenie nowego świadczenia gwarantowanego - wszczepienia pompy baklofenowej - dla pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym i stwardnieniem rozsianym. Projekt został przekazany do konsultacji społecznych.

Pompa baklofenowa dostarcza płynny lek do kanału kręgowego, w którym przebiega rdzeń kręgowy. Urządzenie jest wyposażone w system programowania, który pozwala na precyzyjne dozowanie leku. Wszczepia się ją chirurgicznie pod skórę brzucha. Podawanie baklofenu ma duży wpływ na zmniejszenie spastyczności, redukuje dolegliwości bólowe, zmniejsza przykurcze mięśni, ułatwia poruszanie kończynami, chodzenie. Ułatwia on rehabilitację, poprawia funkcję pęcherza moczowego i daje możliwość samopielęgnacji.

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym tłumaczy, że pompy są łatwe w użyciu, poprawiają stan dziecka i jego samodzielne funkcjonowanie oraz zwiększają aktywność ruchową. Aktualnie refundację wszczepienia pompy można otrzymać po uzyskaniu zgody NFZ. Pierwszą pompę baklofenową wszczepiono polskiemu pacjentowi w 2002 r.

(Źródło: Rynek Zdrowia)