e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Coraz więcej dzieci zjada owoce w szkole 2011-10-20


W ramach unijnego programu promującego zdrowe odżywianie prawie 859 tys. dzieci ze szkół podstawowych (około 100 tys. więcej niż w ubiegłym roku szkolnym) będzie jadło w tym semestrze owoce i warzywa. Jest to juz trzeci rok realizacji projektu, dzięki któremu uczniowie z klas I-III mogą na drugie śniadanie bezpłatnie otrzymywać owoce.

Według zawartych dotychczas umów owoce będzie mogło jeść około 70 proc. dzieci z grupy docelowej.
W pierwszym roku w programie uczestniczyło ok. 300 tys. dzieci (ok. 28 proc. grupy docelowej); w 2010 roku skorzystało z niego 800 tys. dzieci z klas I-III, uczących się w ponad 8,6 tys. szkół podstawowych. Unia Europejska przyznała Polsce na rok szkolny 2011/12 czwarty co do wysokości budżet na ten cel. Polska na realizację programu "Owoce i warzywa w szkole" może wydać 12,3 mln euro, a 75 proc. tej kwoty (9,2 mln euro) pokryje UE.

W I semestrze roku szkolnego 2011/2012 przez dziewięć wybranych tygodni dzieci dostaną owoce i warzywa dwa razy w tygodniu. W tym roku umowy z dostawcami zawarło ponad 9,2 tys. szkół. Dzieci otrzymują: jabłka, gruszki, truskawki, świeże warzywa - marchew, papryka, rzodkiewki, jak również soki owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne.

Dzieci uczestniczą również w działaniach o charakterze edukacyjnym na temat zdrowego odżywiania. Program jest najbardziej popularny w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim oraz małopolskim.

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)