e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Kampania Pierwszy fotelik 2011-11-17


Ruszyła międzynarodowa kampanii społecznej "Pierwszy fotelik", która ma promować bezpieczne używanie fotelików samochodowych. Połączona jest ona z internetowym szkoleniem na temat właściwego używania fotelików samochodowych dla niemowląt. Jest ona skierowana do rodziców noworodków i niemowląt, personelu medycznego i szkół rodzenia.

Międzynarodowe badania pokazują, że aż 70 proc. rodziców nie zapina dzieci prawidłowo. Kampania ma przybliżyć rodzicom, a także ekspertom z ich najbliższego otoczenia, jak ważne jest właściwe zabezpieczenie najmniejszych dzieci w podróży. Barbara Król z Globalnego Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, jednego z inicjatorów kampanii poinformowała, że będą szkolone pielęgniarki, położne i personel szkół rodzenia, aby stali się ambasadorami bezpiecznego startu w podróży przez życie.
Agnieszka Góralska, ratownik medyczny i doktorantka Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tłumaczy, że dziecko przewożone na kolanach mamy siedzącej na przednim siedzeniu przy nagłym uderzeniu w tył samochodu zachowuje się jak pocisk czyli z dużą prędkością jest wyrzucane przez przednią szybę auta. Podkreśla ona, że fotelik - tak samo jak pasy bezpieczeństwa czy poduszka powietrzna - ratują życie, gdy są używane prawidłowo.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)