e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Zmiany w kalendarzu szczepień 2011-11-30


Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że kalendarz szczepień na 2012 rok został rozszerzony o bezpłatne (obowiązkowe) szczepienia przeciw pneumokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i ospie wietrznej.

Od 2012r. szczepienia przeciw pneumokokom przeprowadzone będą na większej grupie niemowląt - obejmą również wszystkie wcześniaki do ukończenia 1. roku życia (urodzone po 30 września 2011 r.) oraz dzieci do 5. roku życia, które są przewlekle chore na serce, płuca, nerki, śledzionę, mają cukrzycę oraz inne schorzenia metaboliczne.
Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B będzie obowiązkowe dla osób chorych na żółtaczkę C. Dodatkową dawkę preparatu dostaną również wcześniaki o masie ciała poniżej 2000 g.
Od 2012 r. szczepienia przeciw krztuścowi będą możliwe dla dzieci i młodzieży do 19. roku życia, a przeciwko ospie wietrznej – dla dzieci do 12 lat przebywających w instytucjach opiekuńczych. Rozszerzono również szczepienia przeciw wściekliźnie o grupę osób, które mają styczność z zakażonymi zwierzętami.

(Źródło: prawapacjenta.eu)