e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nowe centrum rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych w Olsztynie 2011-12-15


10 grudnia otwarto Centrum Wsparcia i Rehabilitacji w Olsztynie. Jest to największa w regionie placówka diagnostyczno-terapeutyczna dla niepełnosprawnych. Prowadzi je olsztyńskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

W Centrum Wsparcia i Rehabilitacji przy ul. Siewnej pomoc będą mogli uzyskać dzieci i dorośli z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z dysfunkcją narządów ruchu, ofiary wypadków, ludzie starsi i schorowani.
Inwestycja kosztowała prawie 17 mln zł, z czego ponad 14 mln pochodziło z funduszy unijnych. Twórcy centrum uważają, że jest ono w pełni przygotowane do prowadzenia kompleksowej i wieloprofilowej rehabilitacji pacjentów.

Budynek podzielono na kilka stref funkcjonalnych. Największa z nich to część rehabilitacyjna z licznymi salami do hydroterapii - basenami, torem wodnym, wannami do masaży i saunami. Są tu także gabinety diagnostyczne, pomieszczenia do rehabilitacji sportowej, fizyko- i kinezyterapii.
W strefie terapii zajęciowej, czyli środowiskowym domu samopomocy, odbywać się będzie rehabilitacja terapeutyczna, szkolenia i warsztaty aktywizujące. Centrum posiada również sale konferencyjne, zaplecze kuchenne oraz pomieszczenia mieszkalne dla podopiecznych, którzy przyjadą na zajęcia z daleka.

Centrum podpisało już kontrakt z NFZ na rehabilitację dzieci i wkrótce ma podpisać kontrakt na podobne zabiegi dla dorosłych.

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)