e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Dotykowa paleta barw dla niewidomych 2012-01-12


W ramach projektu "Obrazy słowem malowane. Radiowe spotkania z audiodeskrypcją sztuk plastycznych, nie tylko dla najmłodszych" Fundacja Audiodeskrypcja z Białegostoku stworzyła specjalną dotykową paletę barw, dzięki której osoby słabowidzące i niewidome będą mogły poznać podstawowe kolory.

Od czerwca do listopada 2011 roku, na antenie publicznego Radia Białystok wyemitowano kilkanaście audycji opisujących osobom niewidomym i niedowidzącym dzieła sztuki z różnych epok, m.in. ich fakturę, kolor, a także inspiracje artystów. Przedstawiano je za pomocą audio deskrypcji. Jest to technika, gdzie lektor (bez własnej interpretacji i komentarza) dokonuje opisu wizualnej warstwy dzieła np. obrazu, zabytku.

Cykl audycji został wydany formie audiobooków, a do stu z nich dołączono specjalne dotykowe palety barw, które mają być pomocne w tworzeniu skojarzenia, by ułatwić zrozumienie nastroju i charakteru dzieła. Paleta ma kształt książeczki wielkości opakowania na płytę CD. Zawiera pięć podstawowych barw: białą, niebieską, żółtą, czerwoną i czarną. Kolory zostały w niej przedstawione za pomocą tkanin o różnych fakturach. Każda barwa, to inny rodzaj materiału.

Dotykową Paletę Barw konsultowano z dziećmi z kilku przedszkoli integracyjnych w Białymstoku. Paleta Barw oraz audiobooki z audycjami radiowymi, trafią do ośrodków szkolno-wychowawczych w całym kraju, w których przebywają osoby niedowidzące i niewidome.

(Źródło: PAP)